Kort om ECOSY:s organisation
ECOSY – Young European Socialists
Korta fakta
President: Petroula Nteledimou
Secretary General: Janna Besamusca
ECOSY samlar unga europeiska socialister och socialdemokrater, alltså inte enbart organisationer inom EU. Ecosy fungerar som en plattform för debatt och aktion på en europeisk nivå.
Idag består ECOSY av 42 medlemsorganisationer.
ECOSY är den officiella ungdomsorganisationen till PES.
Hur arbetar man?
Kampanjer (egna + paneuropeisk inför parlamentsval)
Tillsammans med den socialistiska gruppen i Europa parlamentet anordnar man ett ”Winter University” och en ”Autumn Academy” varje år.
Varje sommar anordnas ett ”Ecosy Summer Camp”.
Organisation:
Presidiumet väljs av kongressen för två år och består av ordförande, generalsekreterare, 8 vice-ordförande och ordförande för kontrollkommissionen.
Varje presidiemedlem får särskilda ansvarsområden och projekt.
Byrån väljs för två år och består av en representant för varje medlemsorganisation. Icke fullvärdiga medlemmar adjungeras. Byrån sammanträder minst två gånger per år för att planera politik och implementering av verksamheten.
Till byrån är det knutet tre permanenta nätverk (Feminist, Queer- och Students).
Samarbetspartner:
Närmsta samarbetspartnern är IUSY. Den andra erkända systerorganisationen är IFM-SEI. PES, PES Women, Global Progressive Forum är andra nära samarbetsorganisationer.
S-studenters kontaktperson tillika byråmedlem i ECOSY är
Magnus Nilsson magnus.nilsson@s-studenter.se 0707-94 76 86
Telefon 08-714 48 00, e-post info@s-studenter.se
© 2008-2012 Socialdemokratiska Studentförbundet. Producerad av Ropson AB

